Wieczór panieński Asi

Wieczór panieński Sopot – Asia & imprezowa ekipa

Wieczór panieński Sopot

Spotkania są różne: długie, krótkie, ze znajomymi, z rodziną. Wiadomy jest jednak to że spotkania na wieczorze panieńskim są bajecznie wyjątkowe. Wyobraźcie sobie: letni klimat sopockiej plaży, w oddali burzowe chmury, rozgrzany piasek (aż się ciepło w stópki zrobiło). Dziewczyny w wyśmienitych humorach i butelką szampana, ten wieczór nie mógł się nie udać!

Historia wieczorów panieńskich

Nie wiem czy wiecie ale wieczory panieńskie to nie wynalazek zachodu, wręcz przeciwnie! Wieczory takie były organizowane jeszcze przed wojną. Oczywiście nie w takiej formie jak teraz, ale jednak. 🙂 Zachodnie państwa europejskie w swoich badaniach etnograficznych nie odnotowują takich wydarzeń. :).
Wieczór panieński w dawnej Polsce miał, jednak zupełnie inny charakter. Było to pożegnanie z wolnością i byciem panną. Zwany był kiedyś wieczorem dziewiczym. Wieczór przed ślubem, panna młoda spędzała wraz z druhnami na pleceniu wieńców oraz bukiecików. Kulminacją takiego wieczoru było rozplecenie warkoczy panny młodej. Odbywało się to w obecność pana młodego, druhen i drużbów nierzadko przy śpiewach. Warkocze były symbolem panienek, niestosowne było, aby mężatka takowe nosiła.

Informacje na tematy historyczne dotyczące wieczorów panieńskich wyczytałam w książce „Wesela 21” . Książka powstała na podstawie pięcioletnich badań w branży ślubnej. Dlatego po więcej informacji i książkę zapraszam na stronę Muzeum Etnografii w Krakowie.

Zobacz jak bawiła się damska kompania na wieczorze panieńskim Małgosi!

Scroll to Top